Led-es lámpa készítése műszerek visszajelzőibe és háttérvilágításába
Az ötlet és a kivitelezés Sallay Györgynek (Skac, [gysallay kukac gmail.com]) köszönhető. Már nagyon sok éve használ motorjaiban hasonló led fényű jelzőfényeket és háttérvilágítást.
Az írás megszületése annak köszönhető, hogy az MZ Club Hungary tagjai érdeklődtek a kivitelezés ügyében. Az írás első részében Skac megoldását és fényképeit fogom bemutatni. Az írás második részében saját utánépítésem is megtekinthető.
Ezeknek a lámpáknak az élettartama nagyon hosszú, emiatt izzó kiégéssel, kontkatus hibával nem kell számolnunk, a fogyasztásuk töredéke az izzós megoldásnak (Egy MZ ETZ esetén a háttérvilágítás cseréjével (4db) 6-7W teljesítménnyel könnyítjük meg a generátor életét). A töltés visszajelzőnél csak gyárilag előírt feszültségű és teljesíményű izzólámpa használható, LED-re nem cserélhető.
Első lépésként be kell szerezni a fényforrásokat, ez esetben a LED-eket.
A visszajelzőkbe úgy találtuk, hogy a lehető legmagasabb fényű 10mm-es ledeket fogunk vásárolni. Ezeket az Ebay-ról szereztem be.
Pár paraméter:
– nyitó feszültség: 3,2V (tipikus 3,6V)
– nyitó áramerősség: 100mA!
– 0,5W!
– fényhőmérséklet: 6000K
– 300000 MCD
– betekintési szög 20-25°
Ezzel a nagy átmérőjű fehér a leddel érhető el a legnagyobb fény, amely fényes nappal is nagyon jól láthatóvá teszi a műszerekbe épített jelzéseket. Ez a nagy átmérőjű LED tapasztalatok szerint jobban teríti a fényt mint a kis méretű ledek.
Háttérvilágításba megteszi a jóval kisebb teljesítményű led (ami lehet fehér vagy színes), akár 5mm-es méretben is. Éjszaka hosszú sötét úton nagyon zavaró a túl erős háttérfény.
Be kell még szerezni ezekbe a műszerekbe használatos foglalatokat. Tipusa: BA7s. Ezek léteznek réz és horganyzott acél kivitelben is.
Továbbá szükségünk van még megfelelő ellenállásokra. Az ellenállások számított értékűek, ezeket a nyitóáram és működési feszültség alapján kell méretezni. A mi esetünkben a 100mA-re (én a biztonság kedvéért általában 13V-al számolok) R= U/I (ellenállás egyenlő a feszültség és az áramerősség hányadosával) tehát 130 ohm. Ilyen szabványos ellenállás nem létezik, tehát 120 ohm esetleg a nagyobb működési biztonságra törekedők 150 ohm-ot köthetnek sorba a leddel. Figyelni kell a teljesítményre is, mert az ellenállásokból kapható 1/4W-os és 1/2W-os is. Ezekhez a ledekhez kizárólag a fél wattos ellenállás jó! Kisebb áramfelvételű ledekhez természetesen 1/4W-os kivitel is használható.
Update: 6V-os alkalmazáshoz az előtét ellenállást kell megfelelőre cserélni. A leírás alapján ezt a ledet egy 68 vagy 75 ohm-os ellenállással kell beépíteni a 6V rendszerbe.
Amennyiben változó polaritású feszültséghez szeretnénk használni (pl. index, vagy Simson esetében a távolsági fény visszajelzője), akkor be kell építenünk 4 db diódát vagy pedig miniatür greatz hidat.
Szükségünk van még a foglalat kiöntéséhez két komponensű epoxi ragasztóra is.
Előkészületek
A 10mm-es ledeket elő kell készíteni, mert így nem beszerelhető. A ledeket esztergába befogva 9,5mm átmérőjűre esztergáljuk. A kivezetéseinél pedig egy 9mm-es átmérőjű lépcsőt fogunk beszúrni 2mm hosszban.
A foglalatokat szintén elő kell készíteni. A rugóskivezetéseket ki kell „berhelni” a foglalat testéből. A foglalat tetejét (ahol az izzó rögzítése miatt be van peremezve) le kell szúrni úgy, hogy a foglalat oldalfalának átmérőjét kapjuk (egyszerűbben, hogy peremezés eltűnjön). A foglalat érintkezőjét érdemes áttisztítani (könnyebben forrasztható) és a végét behajlítani, egy talpat készíteni a ragasztás jobban tudja rögzíteni, vagy egy 3mm-es furatot készíteni a csatlakozóra és megfelelő hosszban lerövidíteni.
Ezek után jöhet az összépítés. Két változat van, az egyik egyszerű, csak az áramot korlátozó ellenállást kell beforrasztani, a másik változatnál (váltakozó polaritáshoz) viszont még egy dióda hidat is be kell építeni.
Egyszerű változat:
Ellenállás forrasztása.
Kivezetés forrasztása.
Foglalatba illesztés, ellenállás kivezetésének előkészítése.
Forrasztása.
Próba (a kisebb fényt adó kék háttérvilágítás lámpája)
Beöntés kétkomponensű ragasztóval. Ha egyszerre többet készítünk, akkor érdemes egy fába vagy hungarocellbe furatokat készíteni és ezekbe állítani a lámpákat. A ragasztóval össze kenni nem kívánt felületeket szigetelőszallaggal vagy zsugorcsővel takarjuk le.
Bonyolultabb változat:
Led lábainak rövidre vágása, polaritás helyes beforrasztása a graezt híd kimenetére, graetz híd bemenetére ellenállás és csúszóérintkező forrasztása. Ezzel elérjük, hogy bármilyen polaritás esetén is (Simson világítás esetén is) működni fog a lámpánk.
Kivezetés készítése, forrasztása. (Érdemes ezek után lepróbálni)
Kiöntése ragasztóval.
Dreamer’s led lamps. Az általam készített változat csak némileg tér el a Skac által kigondolt és elkészített lámpától. Ez a változat csak egyenáramhoz jó, pl. indexhez nem!
A ledek esztergálása sajnos nem kerülhető el, ezért nagy köszönettel tartozom Skacnak, hogy elkészítette számomra a megfelelő darabszámot.
A foglalatot ugyanúgy szétszereltem.
A peremezést eszterga hiányában leköszörültem…
… majd tűreszelővel megigazítottam.
A led lábainak polaritását érdemes meghatározni az elején (műanyag testben a nagyobbnak látszó felület a negatív). Az általános jelölés, hogy a hosszú láb a + kivezetés (ellentétben a kondenzátorokkal). Legegyszerűbb úgy ellenőrízni, hogy a digitális multiméretünket szakadás vizsgálatba kapcsoljuk (sípolós üzemód), és odaérintjuk a kivezetésekhez a mérőcsúcsokat. Ha jó a polaritás, akkor enyhe fénnyel világítani kell a lednek.
Én a ledek lábaiból tűreszelővel egy picit lereszeltem, hogy még távolabb kerüljenek a háztól.
Ezek után a csúszóérintkezőt jó hosszan a led lábához forrasztottam.
A negatív kivezetést rövidre vágtam …
Aztán pont olyan rövidre az ellenállás lábát.
Forrasztásra került az ellenállás.
Kivezetést készítettem a foglalat házához és megforrasztottam. Itt érdemes lepróbálni a lámpát!
Meleg ragasztós pisztollyal kitöltöttem a foglalat belsejét.
Amennyiben nem folyna meg eléggé, akkor a ház enyhe melegítésével, a ragasztó mindenhova eljuttatható.
Pár perc után végső próba.
A kész termék.
Látható a leírásokból, hogy a készítéshez szükségesek szerszámok, műszerek. Ezek nélkül nem lehet kivitelezni a lámpákat.
Remélem a leírás alapján sokan megépítitek a saját led lámpáitokat és ezek után pedig jól láthatóak lesznek a műszerbe épített visszajelzők is.
Sok sikert!
Ötlet, kivitelezés: Skac
Digitalizálta: Dreamer ([dreaming kukac freemail.hu])
2014.05.12.
www.mzclubhungary.com