Elektronika topik - a pokol kapuja

Kérdések és megoldások MZ javításokkal kapcsolatban
Válasz küldése
Avatar
popitty
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 201
Csatlakozott: 2013.06.22. 21:23
MZ-d típusa: MZ Ts 150
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: popitty »

aronpfabian írta:Igen, a DF- az maga a DF (fix negatívval, mert MZ). A DF+ a Jawa dinamóhoz való, ahol a pozitívra van fixen kötve, és a szabályzó a testet kapcsolgatja.

Furán néz ki a szitázás, hiányzik róla a márkanév és el vannak csúszva a jelölések. Ezt adta a Futár 8000-ért?
Hát ezt adta! Egyébként jellemzően az idővel minden egyre sz.-bb de a kozmoszra is az entrópia a jellemző.
Első ránézésre volt bizonytalanság bennem ahogy a tiedhez hasonlítottam de logika szerint balról jobbra haladva raktam fel a vezetékeket és nem foglalkoztam a felíratok elcsúszásával, ill. a bekötési rajz alapján.
Avatar
aronpfabian
bajnok
bajnok
Hozzászólások: 1049
Csatlakozott: 2014.04.25. 11:53
MZ-d típusa: ETZ 250, TS 150
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: aronpfabian »

popitty írta:ha a fényszórót felkapcsolom a töltésjelző halványan világít. Ez kiküszöbölhető vagy normális.
Amikor elkezd parázslani, mérj rá az akku kapocsfeszültségére. Ha értelmes értéket kapsz (6.8-7.2V) akkor a töltésjelző foglalata vagy a gyújtáskapcsoló oxidált, nagy a feszültségesése és "visszafele" folyik rajta az áram
Avatar
aronpfabian
bajnok
bajnok
Hozzászólások: 1049
Csatlakozott: 2014.04.25. 11:53
MZ-d típusa: ETZ 250, TS 150
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: aronpfabian »

Igen, a DF- az maga a DF (fix negatívval, mert MZ). A DF+ a Jawa dinamóhoz való, ahol a pozitívra van fixen kötve, és a szabályzó a testet kapcsolgatja.

Furán néz ki a szitázás, hiányzik róla a márkanév és el vannak csúszva a jelölések. Ezt adta a Futár 8000-ért?
Avatar
popitty
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 201
Csatlakozott: 2013.06.22. 21:23
MZ-d típusa: MZ Ts 150
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: popitty »

popitty írta:Így lett bekötve a kapcsolási rajz alapján. DF- üres mert a test a felfogató csavaron van. Úgy tűnik így is jó.
Kép

Kép
Hibásan írtam nem a DF- üres hanem a D- a test.
Avatar
popitty
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 201
Csatlakozott: 2013.06.22. 21:23
MZ-d típusa: MZ Ts 150
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: popitty »

Így lett bekötve a kapcsolási rajz alapján. DF- üres mert a test a felfogató csavaron van. Úgy tűnik így is jó.
Kép

Kép
Avatar
popitty
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 201
Csatlakozott: 2013.06.22. 21:23
MZ-d típusa: MZ Ts 150
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: popitty »

Márkatársak! Nagy nagy örömömre úgy tűnik jó lett a moci. Felszereltem a VAPE R81-et és egyenlőre csak rövid úton de nincs hibám.
Azonban azt megkérdezném, hogy ha a fényszórót felkapcsolom a töltésjelző halványan világít. Ez kiküszöbölhető vagy normális.
Köszönöm a segítséget ami nélkül nem mentem volna semmire. Még egyszer kösz!
Avatar
motrosmano
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 270
Csatlakozott: 2009.05.20. 11:46
MZ-d típusa: MZ TS 125 és 250/1
Tartózkodási hely: Kunhegyes

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: motrosmano »

Épp a minap oxid mentesítettem, így most egész jól látszódnak az indexek nappal is és fényszoró használat mellett is. Sajnos nincs rendes mérőműszerem, csak piaci, az meg... hát... egy kalap... :? mért nekem 5,9-10,2V feszültséget 4000 1/min-nél ,gondolom érzékeny a rezonanciára vagy szimplán gagyi
Köszönöm a segítséget!

Ui.:
"ellenállást leszereled az állórészről" - pontosan ezt akartam megkérdezni, csak a hiányos ismereteim miatt nem jól fejeztem ki magam ](*,)
végül csak meg lett :D
Avatar
aronpfabian
bajnok
bajnok
Hozzászólások: 1049
Csatlakozott: 2014.04.25. 11:53
MZ-d típusa: ETZ 250, TS 150
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: aronpfabian »

Beszerkeszted a régi helyére (felfogatási pontok nem egyeznek!), bekötöd ahogy írtam lejjebb, ellenállást leszereled az állórészről, örülsz :)

(ha gyanúsan alacsony a feszültség, akkor a csatlakozósarukat ki kell cserélni újakra, az oxid 6V-nál nagyon sokat számít)
Avatar
motrosmano
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 270
Csatlakozott: 2009.05.20. 11:46
MZ-d típusa: MZ TS 125 és 250/1
Tartózkodási hely: Kunhegyes

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: motrosmano »

aronpfabian írta:
motrosmano írta:hali!

ha jól tudom a elektronikus feszszabhoz nem kell gerjesztés, akkor az azt jelenti hogy azt a kis ellenállás tekercset a dinamó álló részéről le kell venni és ennyi, vagy át kell hidalni a helyét?
Ez így zagyvaság. A fesz.szab. gerjeszti az állórészt, mindegy hogy relés vagy tranzisztoros. A relésnek a kapcsolási késedelmet áthidaló ellenállasát sikerült a szabályzón kívülre, az állórészre szerelniük (pl. Trabi vagy 12V MZ szabályzón a kis műanyag talpban van, oda is való). Ez attól még a szabályzóhoz tartozik és vele együtt leszerelendő. ÁTHIDALNI TILOS, LEÉG A DINAMÓ. Ahonnan ezt olvastad, kérném a linket és megpróbálom töröltetni.
Hát nem vagyok villamossági szerelő...
...ezért inkább kérdezek... :)
Valamelyik webshopban olvastam, -bár utólag belegondolva olyasmi volt írva, hogy nem kell hozzá gerjesztés, más kérdés, hogy ezt én rosszul értelmeztem - nézegettem az elektronikus feszszabokat. Nekem a kis TS-n még minden elektronika gyári és tökéletesen működik is, csak gondolkoztam rajta, hogy be kellene ruházni egy kis fejlesztésre pl.: jeladós gyújtásra, mert olyan silány minőségű megszakítókat árulnak, ami 1 hónap használat után kuka, meg ugye a feszszab csere, a ledes index és hátsó lámpa is jól lenne, de meló mellett kevés a szabadidőm és környékemen már nem szeretnek foglalkozni az ilyen mocikkal.

Csak a rend kedvéért:
-6V rendszer;
-ha neadj' isten megadná magát a régi fajta mechanikus feszszabom és
vennék bele egy olyat pl amilyenről szó volt egy pár hozzászólással
ezelőtt, azt csak beszerkesztem a régi helyére és kész?
Avatar
aronpfabian
bajnok
bajnok
Hozzászólások: 1049
Csatlakozott: 2014.04.25. 11:53
MZ-d típusa: ETZ 250, TS 150
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: aronpfabian »

motrosmano írta:hali!

ha jól tudom a elektronikus feszszabhoz nem kell gerjesztés, akkor az azt jelenti hogy azt a kis ellenállás tekercset a dinamó álló részéről le kell venni és ennyi, vagy át kell hidalni a helyét?
Ez így zagyvaság. A fesz.szab. gerjeszti az állórészt, mindegy hogy relés vagy tranzisztoros. A relésnek a kapcsolási késedelmet áthidaló ellenállasát sikerült a szabályzón kívülre, az állórészre szerelniük (pl. Trabi vagy 12V MZ szabályzón a kis műanyag talpban van, oda is való). Ez attól még a szabályzóhoz tartozik és vele együtt leszerelendő. ÁTHIDALNI TILOS, LEÉG A DINAMÓ. Ahonnan ezt olvastad, kérném a linket és megpróbálom töröltetni.
Avatar
motrosmano
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 270
Csatlakozott: 2009.05.20. 11:46
MZ-d típusa: MZ TS 125 és 250/1
Tartózkodási hely: Kunhegyes

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: motrosmano »

hali!

ha jól tudom a elektronikus feszszabhoz nem kell gerjesztés, akkor az azt jelenti hogy azt a kis ellenállás tekercset a dinamó álló részéről le kell venni és ennyi, vagy át kell hidalni a helyét?
Avatar
motrosmano
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 270
Csatlakozott: 2009.05.20. 11:46
MZ-d típusa: MZ TS 125 és 250/1
Tartózkodási hely: Kunhegyes

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: motrosmano »

szketo írta:Szerintem, szerény kevés tapasztalatom alapján ez a leg kifizetőbb ha már minden kép megszakító nélkülire vágysz.
https://futarmotorosbolt.hu/termek//etz ... er----3834 Létezik 6V-ban is.
De, kinek mi jó.Pénztárcától is függ.Tudomásom szerint sok motorban több éve kifogástalanul működik, egy-két kivételt leszámítva, ez igen elenyésző.
igazság szerint a generátor állórészt már több webshopban is láttam, viszont a többi alkatrészt hozzá nem, és nem értettem az akkor hogy működhet. azon a gyújtás rendszeren meg csak ára miatt akadt meg a szemem, jó formán egy komplett műszakis motor ára!
Avatar
popitty
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 201
Csatlakozott: 2013.06.22. 21:23
MZ-d típusa: MZ Ts 150
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: popitty »

A pech enyhe kifejezés. Mindent kicseréltem az állórészt, forgórészt, fesz.szabályzót, az újonnan feltett vackokat kimértük még 220 V-os lámpával is maceráltuk és minden jó. Kimértük a vezetékeket is és semmi. Az egyik szénkefe ami az ell.á.tekercs mellett van melegszik. (rugót cseréltem benne) Minden a régi. Beinduláskor tökéletes töltés minden frankón működik tapsikál a lelkem aztán mikor megyek vele kezd elmenni a töltés és forró a sz.kefe. 2-3 perc állás után viszont minden helyre áll. Ha megjön még kicserélem a feszültségszabályzót a VAPE R81 tipisúra.
Avatar
aronpfabian
bajnok
bajnok
Hozzászólások: 1049
Csatlakozott: 2014.04.25. 11:53
MZ-d típusa: ETZ 250, TS 150
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: aronpfabian »

popitty írta:Nem csak a felírat más hanem egy csatlakozó hellyel több van.
Most már biztos, hogy a jobb oldali szénkefe melegszik a másik ami kondi mellett van nem. A hibára még nincs meg.
A D+/61 nálam egy elosztó, a két kábel egy csatlakozón van rajta (így is kell legyen, a gyárin itt két kés van de ott is össze vannak kötve)
Kép

Szénkefe: mostmár nem emlékszem hetekkel ezelőttről, végül állórészcsere volt? Ha úgy is melegszik a kefe, akkor nem lehet az állórészen hiba (vagy orbitális peched van és mindkettő pont éppen ugyanott rossz)
Avatar
popitty
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 201
Csatlakozott: 2013.06.22. 21:23
MZ-d típusa: MZ Ts 150
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: popitty »

Nem csak a felírat más hanem egy csatlakozó hellyel több van.
Most már biztos, hogy a jobb oldali szénkefe melegszik a másik ami kondi mellett van nem. A hibára még nincs meg.
Avatar
aronpfabian
bajnok
bajnok
Hozzászólások: 1049
Csatlakozott: 2014.04.25. 11:53
MZ-d típusa: ETZ 250, TS 150
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: aronpfabian »

popitty írta:
aronpfabian írta:Mindkettőnél kell barkácsolni. Én a VAPE alá betettem egy alu szegélylécet, és átlósan csavartam fel távtartókkal a gyári menetekre. A lengyelnél is legalább távtartó kelleni fog, annál szerencsére van hely az alaplemezen új furatoknak :)

Kép
OK. Ez már nem gond. Viszont A te fotódon lévő szab-nak több a csatlakozó helye és a száma is más.
A tiéd DF+ D+/61 51 DF- és itt valami
17 16
R 81
az enyém DF+ D+/61 51 DF- itt nincs semmi
39 11
R 81
Kérjem a tiéd jelölése szerinti fesz.szabot?
R81 a lényeg. Nekem Németországból jött, lehet oda más felirattal szállítják...
Avatar
popitty
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 201
Csatlakozott: 2013.06.22. 21:23
MZ-d típusa: MZ Ts 150
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: popitty »

aronpfabian írta:Mindkettőnél kell barkácsolni. Én a VAPE alá betettem egy alu szegélylécet, és átlósan csavartam fel távtartókkal a gyári menetekre. A lengyelnél is legalább távtartó kelleni fog, annál szerencsére van hely az alaplemezen új furatoknak :)

Kép
OK. Ez már nem gond. Viszont A te fotódon lévő szab-nak több a csatlakozó helye és a száma is más.
A tiéd DF+ D+/61 51 DF- és itt valami
17 16
R 81
az enyém DF+ D+/61 51 DF- itt nincs semmi
39 11
R 81
Kérjem a tiéd jelölése szerinti fesz.szabot?
Avatar
aronpfabian
bajnok
bajnok
Hozzászólások: 1049
Csatlakozott: 2014.04.25. 11:53
MZ-d típusa: ETZ 250, TS 150
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: aronpfabian »

Mindkettőnél kell barkácsolni. Én a VAPE alá betettem egy alu szegélylécet, és átlósan csavartam fel távtartókkal a gyári menetekre. A lengyelnél is legalább távtartó kelleni fog, annál szerencsére van hely az alaplemezen új furatoknak :)

Kép
Avatar
popitty
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 201
Csatlakozott: 2013.06.22. 21:23
MZ-d típusa: MZ Ts 150
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: popitty »

Sziasztok!
A két javasolt fesz.szab közül veszek egyet de azért megkérdezem, hogy mind a két tipus felszerelhető fúrás faragás nélkül vagy menetes furatot kell csinálni mert a felfogatás más helyre esik mint a mechanikusé?
Kép

Kép
Avatar
szketo
nagy ETZ-s
nagy ETZ-s
Hozzászólások: 486
Csatlakozott: 2012.11.24. 10:34
MZ-d típusa: MZ TS 250/1
Tartózkodási hely: Üllő

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: szketo »

Szerintem, szerény kevés tapasztalatom alapján ez a leg kifizetőbb ha már minden kép megszakító nélkülire vágysz.
https://futarmotorosbolt.hu/termek//etz ... er----3834 Létezik 6V-ban is.
De, kinek mi jó.Pénztárcától is függ.Tudomásom szerint sok motorban több éve kifogástalanul működik, egy-két kivételt leszámítva, ez igen elenyésző.
Avatar
aronpfabian
bajnok
bajnok
Hozzászólások: 1049
Csatlakozott: 2014.04.25. 11:53
MZ-d típusa: ETZ 250, TS 150
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: aronpfabian »

motrosmano írta:sziasztok!

elmagyarázza valaki nekem, hogy ez hogy működik?
mi kell még hozzá, használta/használja valaki?
http://www.vatera.hu/mz-ts-univerzalis- ... 65505.html

és ez mit tud ennyiért?
http://www.vatera.hu/mz-ts-univerzalis- ... 07202.html
1. ez egy kínai robogógyújtás állórésze, ránézésre külső jeladós GY6. Be se fog férni a TS dinamófedele alá. A nagyker félrecímkézte, nem kicsit.
2. VAPE: 12V 120W állandó mágneses generátor + CDI gyújtás
Avatar
motrosmano
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 270
Csatlakozott: 2009.05.20. 11:46
MZ-d típusa: MZ TS 125 és 250/1
Tartózkodási hely: Kunhegyes

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: motrosmano »

sziasztok!

elmagyarázza valaki nekem, hogy ez hogy működik?
mi kell még hozzá, használta/használja valaki?
http://www.vatera.hu/mz-ts-univerzalis- ... 65505.html

és ez mit tud ennyiért?
http://www.vatera.hu/mz-ts-univerzalis- ... 07202.html
Avatar
motrosmano
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 270
Csatlakozott: 2009.05.20. 11:46
MZ-d típusa: MZ TS 125 és 250/1
Tartózkodási hely: Kunhegyes

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: motrosmano »

Dgergely írta:Sziasztok!
Valakinek van tapasztalata Bosch gyertyákkal kapcsolatban? Mennyire tartós, megbízható?

hali!

nekem semmit se bírt, 8-10 km után nem adott szikrát.
a denso viszont bevált nálam.
Dgergely
biciklis
biciklis
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2016.02.02. 22:00
MZ-d típusa: Mz etz 150

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: Dgergely »

Sziasztok!
Valakinek van tapasztalata Bosch gyertyákkal kapcsolatban? Mennyire tartós, megbízható?
Avatar
popitty
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 201
Csatlakozott: 2013.06.22. 21:23
MZ-d típusa: MZ Ts 150
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: popitty »

aronpfabian írta:Dinamó ellenállásértékei: Kép
(forrás http://mz-forum.com/viewtopic.php?f=6&t=43878 )
KÖSZ!
Avatar
aronpfabian
bajnok
bajnok
Hozzászólások: 1049
Csatlakozott: 2014.04.25. 11:53
MZ-d típusa: ETZ 250, TS 150
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: aronpfabian »

Dinamó ellenállásértékei: Kép
(forrás http://mz-forum.com/viewtopic.php?f=6&t=43878 )
Avatar
popitty
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 201
Csatlakozott: 2013.06.22. 21:23
MZ-d típusa: MZ Ts 150
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: popitty »

popitty írta:Meg tudnátok mondani, hogy mi a dinamó álló és forgórészének az om értéke? Ez az érték fontos lenne!
Csak érdekesség képen ha üresben jár a motor 15 - 20 percet és fel van kapcsolva a világítás minden ok. Ha viszont felülök és megyek 2 km-t ami pár perc már rossz. Parázslik a töltésjelző.
Ja igen: A szénkefe, hogy meleg ezen azt értem, hogy ha hozzá nyomom a hüvelyk ujjamat nem bírom süt.
Avatar
popitty
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 201
Csatlakozott: 2013.06.22. 21:23
MZ-d típusa: MZ Ts 150
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: popitty »

Meg tudnátok mondani, hogy mi a dinamó álló és forgórészének az om értéke? Ez az érték fontos lenne!
Csak érdekesség képen ha üresben jár a motor 15 - 20 percet és fel van kapcsolva a világítás minden ok. Ha viszont felülök és megyek 2 km-t ami pár perc már rossz. Parázslik a töltésjelző.
Avatar
popitty
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 201
Csatlakozott: 2013.06.22. 21:23
MZ-d típusa: MZ Ts 150
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: popitty »

Rejtélyes ez az eset. Tegnapi vacakolás eredménye, hogy beállt a kiindulási helyzet, de a szénkefék nem melegednek. A rejtély viszont az, hogy sem az álló sem pedig a forgó rész nem zárlatos töltést ad viszont egyre nagyobb fordulaton. Aztán eléri a csúcsot ami a szr.
3 perc - nem tévedés - 3 per állás után minden normális. Mi hűlhet le 3 perc alatt. Ez egy NDK csodafegyver. Most lekapcsolom az indexet. MI LESZ! Ja egyébként a szab.tekercset is cseréltem.
tybke98
rolleres
rolleres
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2017.05.20. 11:47
MZ-d típusa: MZ ETZ 251

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: tybke98 »

tybke98 írta:
aronpfabian írta:A feszültségszabályzót mondjuk kapásból cserélném valami autósboltos elektronikusra (motorosboltban árult "ETZ elektronikus" kerülendő).
Bővebben: http://mz.info.tm/wiki/doku.php?id=vill ... szabalyzok
Részletes írás. :) Akkor ez is bekerül a tervek közé.
(Közben az akksi feltöltött, röpke 3-4 óra alatt, így nem tudom, hogy azzal lenne-e a baj. Majd kiderül. Persze még rajtahagyom 1 napig "csepptöltésen")

Szerk: Ma levettem az akksit a töltőről, betettem a gépbe, de még mindig csinálja. Annyi, hogy most lámpa nélkül nem állt le. 1200 körül van alapjáraton a fordulatszám. Eddig tökéletes volt, lámpával meg nélküle is. Mikor ráadtam a világítást egy darabig bírta, aztán töltésjelző felvillant vagy kétszer, és leállt a motor. Emeltünk egy kicsit az alapjáraton, így lámpával tovább bírta, de miután az indexet ráadtam egyből leállt. Megpróbálok beszerezni minél hamarabb egy multimétert és megmérni az akksinál meg a trafónál is a feszültséget. Mondjuk az akksi már nem mai gyerek, de nem is mentek vele sokat, meg télen mindig ki volt véve és szobahőmérsékleten tartva. Két cellában kevesebb a szint mint a többiben, lehet, hogy ez is árulkodó jel lehet, majd feltöltöm. Csak az bosszant, hogy a semmiből jött elő ez a probléma, semmi "előjáték" nem volt, csak az, hogy én nekimentem egy kisebb bukkanónak. ](*,)
Sziasztok!
Jelentem, hogy most működik a gép. Vettünk egy gyertyapipát rá, az előző egy 490 Ft-os volt. A mostani sem egy drága alkatrész 690 Ft volt. Tudom, hogy írtátok az NGK gyertyát, csak már későn olvastam. Úgy tűnik, hogy csak ennyi baja volt. Rátettük, aztán egy Varta "zselés" akksival ment hibátlanul. Mondom, akkor kipróbálom a régi akksival. Lám ezzel is ment. Tegnap előtt 60 km-t prímán vitt a masina. Semmi hiba nem volt. Bízom benne, hogy csak ennyi volt a baja.
Avatar
aronpfabian
bajnok
bajnok
Hozzászólások: 1049
Csatlakozott: 2014.04.25. 11:53
MZ-d típusa: ETZ 250, TS 150
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: aronpfabian »

popitty írta:
zudori írta:Mindenek előtt, hogy tudjál mérni cseréld le a gyertyapapipát zavarszűrősre. 5 kiló ohmos
NGK LB05F, ez megfelelő, jó pipa.
Na végre egy lépés előre! Kicseréltem a pipát és megmértem. A dinamó rögtön első indításnál hidegen és magas fordulaton max. 6,95 V-ot ad és 6,15 V-nál kapcsol le. Az akku feszültsége 6,2 V. Azt is sikerült megállapítani, hogy a töltésjelző akkor kezd parázslani és csökkenni a töltés amikor a szénkefék nagyon felmelegednek. Ilyenkor a lekapcsolás értéke is megváltozik de a max. töltés nem.
Hát ezt tényleg szívás a köbön!!!
Ez zárlat lesz valószínűleg. Amikor bemelegszik és összeér, nő a terhelés, ezzel csökken a feszültség (a jelentősen nagyobb áramfelvételt a rendszer nem tudja ellátni), a kefék pedig a nagy átfolyó áram miatt melegednek.

Mivel nem tudjuk megállapítani, te mit érzékelsz "meleg kefének", az is lehet, csak a normális melegedésről van szó. Ez esetben hőtágulással szétkapcsoló tekercsszakadásra gondolnék az állórészben (szintén bemelegszik - szétkapcsol - csökken a mágneses tér - csökken a feszültség)

UI: még pár ötlet ami közben jutott eszembe
A töltésjelző egyik lába gyakorlatilag a gyújtáskapcsoló 15-re van kötve (igen, tudom, indexrelé, de ennek csak az indexvisszajelzéshez van köze), a másik pedig a szabályzón lévő D+/61 elosztóra.

Az hogy parázslik, azt jelenti, valamelyik oldal feszütsége annyira lecsökkent, hogy jelentős, az izzószálat már részben felfűtő áram folyik át. 3 lehetőség van:
- D+/61 nagyobb, 15 kisebb: a visszáramkapcsoló szétkapcsolt és az akkuba a gyújtáskapcsolón át próbál folyni az áram (elég ritka eset, de itt már minden megtörténhet)
- 15 nagyobb, D+/61 kisebb első eset: a dinamó feszültsége annyira lecsökkent hogy a gerjesztőáram az akku felől (is) érkezik, gyakorlatilag ugyanaz mint indításnál. Ilyenkor a szabályzórelé nyelve a DF-re zár.
- 15 nagyobb, D+/61 kisebb második eset: a D+ szénkefén át folyik áram a dinamóba, valamiféle dinamófeszültség-esés következtében (áramfejlesztő helyett kaptál egy elég gyengus elektromos motort a benzinmotor mellé)

Azt nem írtad, hogy a szabályzóellenállást cserélted-e. Ha csak a feszültségszabályzót, az nem elég, hiszen feltételezted hogy az ellenállástekercs megégett (tehát hibás). Anélkül pedig nincs rendes szabályzás relés szabályzóval (ld. video!!). De továbbra is erősen ajánlom az egész franc kidobását szabályzóstul tekercsestül és egy értelmes elektronikus szabályzó beépítését.
Az is kérdéses, bár gondolom írtad volna mert elég látványos, hogy a szénkefék jól illeszkednek-e a kommutátorra, szikráznak-e, a kommutátor érintkezői simák-e vagy sérültek (akár korábbi durva zárlat miatt olvadtak)

A két kefe közt mért feszültség is érdekelne, akkor is amikor jó, akkor is amikor már meleg!
Avatar
popitty
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 201
Csatlakozott: 2013.06.22. 21:23
MZ-d típusa: MZ Ts 150
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: popitty »

zudori írta:Mindenek előtt, hogy tudjál mérni cseréld le a gyertyapapipát zavarszűrősre. 5 kiló ohmos
NGK LB05F, ez megfelelő, jó pipa.
Na végre egy lépés előre! Kicseréltem a pipát és megmértem. A dinamó rögtön első indításnál hidegen és magas fordulaton max. 6,95 V-ot ad és 6,15 V-nál kapcsol le. Az akku feszültsége 6,2 V. Azt is sikerült megállapítani, hogy a töltésjelző akkor kezd parázslani és csökkenni a töltés amikor a szénkefék nagyon felmelegednek. Ilyenkor a lekapcsolás értéke is megváltozik de a max. töltés nem.
Hát ezt tényleg szívás a köbön!!!
Avatar
zudori
nagy ETZ-s
nagy ETZ-s
Hozzászólások: 454
Csatlakozott: 2013.08.11. 07:17
MZ-d típusa: ETZ 150
Tartózkodási hely: Veszprém

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: zudori »

Mindenek előtt, hogy tudjál mérni cseréld le a gyertyapapipát zavarszűrősre. 5 kiló ohmos
NGK LB05F, ez megfelelő, jó pipa.
Avatar
popitty
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 201
Csatlakozott: 2013.06.22. 21:23
MZ-d típusa: MZ Ts 150
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: popitty »

A balhé folytatódik.
Mostanra mindent kicseréltem, a feszszabályzót igaz mechanikus ez is, a szénkeféket, a forgórészt és állórészt, a tekercset. Kimértem a kék, piros, barna és zöld vezetékeket amik a dinamótól indulnak valamint a kis tekercset. A vezetékek sem a blokkal sem egymással nem zárlatosak a tekercs is jó. Tapintásra melegedést sem érzek sehol mégis a töltés járó motorral kezd csökkenni. A rejtély az ha pár percet állok helyre jön a töltés ugyan olyan lesz mint induláskor kb 20percel korábban. Mondjuk 3 perc alatt semmi nem hűl le a forró blokkban. Lehet, túltöltés következménye vagy esetleg máshol mondjuk a gyújtáskapcsolónál lévő hiba oka vagy az akku hibás? Lehet hogy ezek "hülye" kérdések, de nem ismerem az összefüggéseket. Egyébként induláskor igen jól tölt azonnal elalszik a lámpa, de nem tudom kimérni mert a műszer össze - vissza ugrál. Már csak az marad, hogy valahol máshol kell keresni a hibát nem a dinamó környékén. Jól gondolom?
Avatar
aronpfabian
bajnok
bajnok
Hozzászólások: 1049
Csatlakozott: 2014.04.25. 11:53
MZ-d típusa: ETZ 250, TS 150
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: aronpfabian »

popitty írta:Akkor lehet, hogy az is normális ha melegen kevesebb a töltés? Mert amikor megállok egy pár perc múlva már megint jobban tölt? Egyébként szerintem most ha rendesen melegednije is kell most jobban melegszik mert megbarnult. Sajnos tök nem ismerem az elvet így totál sötétben kóválygok. Hanem veszed tolakodásnak nem adnád meg a mob.számod: herzii@freemai.hu vagy SMS-ben elküldenéd? 20/2767374!
Ha eddig nem volt barna és most megbarnult (megégett a lakk) akkor az már annyira nem normális melegedés. Valami zárlatos (akár maga a tekercs). Nézd át a vezetékelést, és továbbra is ajánlom az analóg rendszer kidobását tekercsestül szabályzóstul.

Dinamószabályzás elmélet itt: https://www.youtube.com/watch?v=I4wjw6Do4PU (12. percig, utána már egy a mienktől eltérő típusú dinamót ismertetnek)
A tranzisztoros szabályzó annyiban különbözik hogy a gerjesztést nagyon gyorsan tudja ki-be kapcsolgatni, így nincs szükség az ellenállással sorbakötött "kis áramú gerjesztés" állásra, ill. így felgerjedt állapotban a szabályzóellenállás testre kapcsolására sem. Ezért a szabályzóellenállás az elektronikus fesz.szab. beszerelésekor repül (az elektronikus szabályzók egyike sincs felkészítve az "ottfelejtett" szabályzóellenállásra, nem kapcsolja testre amikor kéne, a rendszer túlgerjed és tönkremegy)
A visszáramgátlást elektronikus szabályzókon dióda végzi, a relénél ezerszer egyszerűbben és megbízhatóbban.

Magyar/indiai szabályzót ne vegyél, akkor sem, ha a boltos égre-földre esküszik hogy ezt szokták vinni és jó. NEM AZ.
Avatar
popitty
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 201
Csatlakozott: 2013.06.22. 21:23
MZ-d típusa: MZ Ts 150
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: popitty »

Akkor lehet, hogy az is normális ha melegen kevesebb a töltés? Mert amikor megállok egy pár perc múlva már megint jobban tölt? Egyébként szerintem most ha rendesen melegednije is kell most jobban melegszik mert megbarnult. Sajnos tök nem ismerem az elvet így totál sötétben kóválygok. Hanem veszed tolakodásnak nem adnád meg a mob.számod: herzii@freemai.hu vagy SMS-ben elküldenéd? 20/2767374!
Avatar
aronpfabian
bajnok
bajnok
Hozzászólások: 1049
Csatlakozott: 2014.04.25. 11:53
MZ-d típusa: ETZ 250, TS 150
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: aronpfabian »

popitty írta:
DSCF3290_1.pdf
Szia
Lehet, hogy valóban az a megoldás ha kicserélem a fesz.szabályzót de most már a méreg is hajt hogy mi a franc lehet ez a hiba. Ma viszont megállapítható lett, hogy az állórészen a tekercs melegszik. Ha csak kicserélem amit természetesen Miskolcon most éppen nem kapni megoldódhat a gondom vagy valami más váltja ki?
Ez a szabályzóellenállás. Normális ha melegszik
Avatar
popitty
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 201
Csatlakozott: 2013.06.22. 21:23
MZ-d típusa: MZ Ts 150
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: popitty »

DSCF3290_1.pdf
(67.93 KiB) Letöltve 160 alkalommal.
Szia
Lehet, hogy valóban az a megoldás ha kicserélem a fesz.szabályzót de most már a méreg is hajt hogy mi a franc lehet ez a hiba. Ma viszont megállapítható lett, hogy az állórészen a tekercs melegszik. Ha csak kicserélem amit természetesen Miskolcon most éppen nem kapni megoldódhat a gondom vagy valami más váltja ki?
Avatar
aronpfabian
bajnok
bajnok
Hozzászólások: 1049
Csatlakozott: 2014.04.25. 11:53
MZ-d típusa: ETZ 250, TS 150
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: aronpfabian »

popitty írta:Üdv Mindenkinek!
Folytatásos rémtörténetem a feszültségről nem ért véget. Sikerült haza érnem. Ha valaki elolvassa és lesz kedve válaszolni vagy van ötlete köszönettel veszem.
A helyzet:
Fesz.szab. mechanikus! Beindításkor tökéletes töltés, alacsony fordulaton elalszik a töltésjelző és felfénylik az üresjárati lámpácska. De ahogy járok vele egyre később alszik el a töltésjelző (halványan világít) és ha el is alszik a szélső állában (megkerülve az akkut) nem jár a motor nincs elegendő töltés csak magas fordulaton. Tehát a töltés jelző lámpa hiába alszik el nincs kellő töltés.
Ha megállok egy két perc után helyre áll minden és berúgás után tökéletes a töltés és kezdődik minden előlről. Ez kb 20 perc amikor a leírtak újra kezdődnek. Töltés mindíg van de egyre kevesebb! Kicseréltem a szénkefét, és a forgórészt. Hiába.
Én kivágnám a helyedben azt a múzeális szabályzót a fenébe. A visszáramgátló és/vagy a gerjesztésszabályzó pogácsái lehetnek beégve, a laprugó(k) esetleg pont emiatt kilágyulva, vagy a szabályzóellenállásnak lett baja. Röviden: szívás, szívás, szívás.

Elektronikusból kétféle jó minőségű is kapható végre (a magyar/indiai "fekete dobozosnál" még a mostani állapotban is jobb a gyári, véletlenül se vedd meg!)

APE RP15t 6V
Ez vicces mert lengyel rövidítésekkel van felcímkézve...
szcz = D+ és 61 közös
+6V = 51 (akku)
wzb = DF

VAPE R81
Itt a jelölésekben semmi fura nincs, a DF- csatlakozót kell használni a gerjesztésre; a JAWA-hoz való DF+ jelűt érdemes le is szigetelni, semmi se érjen hozzá.

A szabályzóellenállás-tekercset MINDEN elektronikus szabályzó beszerelése esetén le kell szerelni az állórészről, ügyelve arra hogy az öntvény alól feljövő, ellenállástekercstől független rézvezeték visszakerüljön arra a csavarra ahol eredetileg is volt, az állórész öntvényén.
Avatar
popitty
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 201
Csatlakozott: 2013.06.22. 21:23
MZ-d típusa: MZ Ts 150
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: popitty »

Üdv Mindenkinek!
Folytatásos rémtörténetem a feszültségről nem ért véget. Sikerült haza érnem. Ha valaki elolvassa és lesz kedve válaszolni vagy van ötlete köszönettel veszem.
A helyzet:
Fesz.szab. mechanikus! Beindításkor tökéletes töltés, alacsony fordulaton elalszik a töltésjelző és felfénylik az üresjárati lámpácska. De ahogy járok vele egyre később alszik el a töltésjelző (halványan világít) és ha el is alszik a szélső állában (megkerülve az akkut) nem jár a motor nincs elegendő töltés csak magas fordulaton. Tehát a töltés jelző lámpa hiába alszik el nincs kellő töltés.
Ha megállok egy két perc után helyre áll minden és berúgás után tökéletes a töltés és kezdődik minden előlről. Ez kb 20 perc amikor a leírtak újra kezdődnek. Töltés mindíg van de egyre kevesebb! Kicseréltem a szénkefét, és a forgórészt. Hiába.
Avatar
popitty
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 201
Csatlakozott: 2013.06.22. 21:23
MZ-d típusa: MZ Ts 150
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: popitty »

popitty írta:Köszönöm a segítséget! Megcsináltam mindent amit írtál és végül is nem tudom minek következménye de most úgy tűnik tökéletes. Holnap indulok a Tátrába!
Kösz
Ja igen a fesz.szab. mechanikus és az rendesen működik.
Avatar
popitty
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 201
Csatlakozott: 2013.06.22. 21:23
MZ-d típusa: MZ Ts 150
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: popitty »

Köszönöm a segítséget! Megcsináltam mindent amit írtál és végül is nem tudom minek következménye de most úgy tűnik tökéletes. Holnap indulok a Tátrába!
Kösz
Avatar
aronpfabian
bajnok
bajnok
Hozzászólások: 1049
Csatlakozott: 2014.04.25. 11:53
MZ-d típusa: ETZ 250, TS 150
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: aronpfabian »

popitty írta:A jelenlegi helyzet!
Megnéztem a kefe környékét, levettem és újra felszereltem mindent úgy ott most minden rendben van viszont a piros vezeték saruján lévő fólián melegedési nyomot találtam. Ez lehet a sz. kefétől vagy máshol van az ok?
Kép
Sajnos mindennek ellenére itthoni üresjáratban tökéletes menekt közben egy kis idő után egyre kevesebbet tölt. Hol keressem tovább a hibát a fesz.szab.nál?
Már idegesítő. Most a próba kör során kezdett világítani a töltésjelző. Itthon amikor állt egy kicsit beindítottam és tökéletesen műkötött megint. Lehet, hogy a fesz.szab szabályozza le a töltést mivel az akku tele van. ( mutatja a töltő)
Világít a töltésjelző: gyanús hogy feszültségszabályzó hiba lesz. Milyen típus van rajta?

"melegedésnyom": a késes csatlakozókat csiszold meg smirglipapírral, az oxidtól is melegedhet. Amúgy is elég sok amper futkos rajta. De ugyanígy a kábelköteg összeállítása közben, a szigetelés zsugorításakor is keletkezhetett.
Jani83
babakocsis
babakocsis
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2017.06.17. 18:15
MZ-d típusa: ETZ 250

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: Jani83 »

Köszönöm a segítséget a balos indexpárral kapcsolatban: elöl-hátul igazítani kellett az égőkön...
Avatar
popitty
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 201
Csatlakozott: 2013.06.22. 21:23
MZ-d típusa: MZ Ts 150
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: popitty »

A jelenlegi helyzet!
Megnéztem a kefe környékét, levettem és újra felszereltem mindent úgy ott most minden rendben van viszont a piros vezeték saruján lévő fólián melegedési nyomot találtam. Ez lehet a sz. kefétől vagy máshol van az ok?
Kép
Sajnos mindennek ellenére itthoni üresjáratban tökéletes menekt közben egy kis idő után egyre kevesebbet tölt. Hol keressem tovább a hibát a fesz.szab.nál?
Már idegesítő. Most a próba kör során kezdett világítani a töltésjelző. Itthon amikor állt egy kicsit beindítottam és tökéletesen műkötött megint. Lehet, hogy a fesz.szab szabályozza le a töltést mivel az akku tele van. ( mutatja a töltő)
Avatar
popitty
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 201
Csatlakozott: 2013.06.22. 21:23
MZ-d típusa: MZ Ts 150
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: popitty »

popitty írta:Megnéztem a kefe környékét, levettem és újra felszereltem mindent úgy ott most minden rendben van viszont a piros vezeték saruján lévő fólián melegedési nyomot találtam. Ez lehet a sz. kefétől vagy máshol van az ok?
Kép
Sajnos mindennek ellenére itthoni üresjáratban tökéletes menekt közben egy kis idő után egyre kevesebbet tölt. Hol keressem tovább a hibát a fesz.szab.nál?
Avatar
popitty
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 201
Csatlakozott: 2013.06.22. 21:23
MZ-d típusa: MZ Ts 150
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: popitty »

Megnéztem a kefe környékét, levettem és újra felszereltem mindent úgy ott most minden rendben van viszont a piros vezeték saruján lévő fólián melegedési nyomot találtam. Ez lehet a sz. kefétől vagy máshol van az ok?
Kép
Avatar
popitty
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 201
Csatlakozott: 2013.06.22. 21:23
MZ-d típusa: MZ Ts 150
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: popitty »

aronpfabian írta:
popitty írta:Üdv Mindenkinek!
Tud-e valaki segíteni a következőkben. A tekercs melletti sz.kefe melegszik így kilazul a rugó és nem kellő a töltés. Már valamikor talán több mint egy éve volt ilyen kérdés de most nem találom. Lehet csak meg kell csiszolni a kefét?
Kösz előre is!
Az ok-okozat fordított: a rugón (is?) folyik az áram, ettől melegszik, amitől kilágyul.

Nétd át, miért nem (csak) a kefe vezetékén megy az áram, illetve nincs-e zárlat a kefetartóról valamelyik szomszédos elemre vagy a testre
Ok!
Avatar
aronpfabian
bajnok
bajnok
Hozzászólások: 1049
Csatlakozott: 2014.04.25. 11:53
MZ-d típusa: ETZ 250, TS 150
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: aronpfabian »

popitty írta:Üdv Mindenkinek!
Tud-e valaki segíteni a következőkben. A tekercs melletti sz.kefe melegszik így kilazul a rugó és nem kellő a töltés. Már valamikor talán több mint egy éve volt ilyen kérdés de most nem találom. Lehet csak meg kell csiszolni a kefét?
Kösz előre is!
Az ok-okozat fordított: a rugón (is?) folyik az áram, ettől melegszik, amitől kilágyul.

Nétd át, miért nem (csak) a kefe vezetékén megy az áram, illetve nincs-e zárlat a kefetartóról valamelyik szomszédos elemre vagy a testre
Avatar
popitty
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 201
Csatlakozott: 2013.06.22. 21:23
MZ-d típusa: MZ Ts 150
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Elektronika topik - a pokol kapuja

Hozzászólás Szerző: popitty »

Üdv Mindenkinek!
Tud-e valaki segíteni a következőkben. A tekercs melletti sz.kefe melegszik így kilazul a rugó és nem kellő a töltés. Már valamikor talán több mint egy éve volt ilyen kérdés de most nem találom. Lehet csak meg kell csiszolni a kefét?
Kösz előre is!
Válasz küldése

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 48 vendég