Elektronika topik - a pokol kapuja

Kérdések és megoldások MZ javításokkal kapcsolatban
Válasz küldése
Avatar
zolee33
biciklis
biciklis
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2013.05.12. 21:12
MZ-d típusa: Etz 150
Tartózkodási hely: cegléd

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: zolee33 »

Ladáéval annyi a baj, hogy nem lesz töltésjelződ.
Ha azt akarod hogy töltésjelző is legyen akkor pl Skoda 120-asét használd (nekem az van :) )[/quote]



most sincs töltésjelzőm.
ha akar világít.ha meg nincs "kedve" nem.nincs elkötve. :?: fene tudja.
Avatar
tboldi
rolleres
rolleres
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2013.01.29. 00:59
MZ-d típusa: MZ ETZ 125

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: tboldi »

Sziasztok!

Ha már a feszültségszabályzó a téma, ehhez a fajtához olcsón hozzá tudnék jutni:
Kép

Kérdés: Jó ez nekem? Ha igen, melyik jelölés mi lehet az eredetin (gondolok itt az MP-re és a 30-ra)?
Avatar
zolee33
biciklis
biciklis
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2013.05.12. 21:12
MZ-d típusa: Etz 150
Tartózkodási hely: cegléd

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: zolee33 »

köszi mincenkinek!

egyenlőre várom a pénzem.veszek multimétert,és ha esetleg rendesen töltene,akkor blokkcsere.
viszont a generátor marad,ezért is kéne tuti jónak lennie,mert azt nem adják a blokkal.

ettől függetlenül,tegnapelőtt lett utoljára állitva a fesszabályozó.azóta nem kellett töltenem az aksit.igaz világítással nem próbálkoztam,de eddig ezt sem bírta,és azóta megy mint aki megveszekedett.....

mindegy.
egyenlőre kösszi mindent,ha lessz műszer elválik.
Avatar
hell
bajnok
bajnok
Hozzászólások: 2153
Csatlakozott: 2008.06.28. 19:24
MZ-d típusa: ETZ 250 De Luxe
Tartózkodási hely: Nagymágocs

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: hell »

Vagy trabant feszab. is jó! Nekem van egy elfekvőben épp. :twisted: :D
gabsic
bajnok
bajnok
Hozzászólások: 1481
Csatlakozott: 2008.03.19. 15:00
MZ-d típusa: MZ ETZ 251, Jawa 250
Tartózkodási hely: Pápa-Tapolcafő
Kapcsolat:

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: gabsic »

zolee33 írta:sziasztok.

Kép


őt hogyan kell bekötnöm?csak a df,és a 61.en lévő vezetéket kell erre bekötnöm?
a d+ pedig direktben menne az aksihoz?
bocs a hülye kérdésért.de ugye vettem fesszabot,gyárit.mostmár van is töltés,de nemigazán mükszik rendesen,és uj aksi előtt kicserélném egy ilyen,vagy hasonlo lada fesszab'-ra.

ha most bekötném rendesen ,ahogy rajz szerint van,akkor az 51-re menne az aksi.de akkor ha leállitom leszivja az aksit.igy most előbb előre megy az áram a kapcsolohoz,és csak onnan megy az 51-es csatira.esetleg ezért nem töltené az aksit?mert van(!) töltés.ha leveszem az aksit,jár a motor,viszont ha világitást rákapcsolom,leáll.aksival van világitás,és ha megyek rendesen pirit is rendesen.de az aksi nemkap semmit,és lemerül.ezért gondoltam egy lada fesszab'ra.azt mondják jo hozzá.méregetni nem tudok mostanság,és ismerősöm sincs.+most inkább blokkcsere lessz,és igy nemmarad rá hogy tul sokat költsek erre a részre.
esetleg valaki tudna ebben segiteni?
Ladáéval annyi a baj, hogy nem lesz töltésjelződ.
Ha azt akarod hogy töltésjelző is legyen akkor pl Skoda 120-asét használd (nekem az van :) )
-=[Gabsic Motoros Blogja]=-

Eddigi túráim:
2009: Gabsic Kicsi túrája;
2010: Bakony-túra, Tátra-túra, Örség-túra,
2011: Gyurma-túra, Bakony-túra, Mecsek-túra, Zala túra
2012: Somogy-túra, Mecsek-túra, Őrség-túra
2013: Bakony-túra, Plitvice-i gurulás
2014: Vértes-Gerecse
Gyula-bá
versenyző
versenyző
Hozzászólások: 565
Csatlakozott: 2012.06.09. 12:50
MZ-d típusa: jawa634

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: Gyula-bá »

hell írta:Atom cucc lehet ha 3-40000 kiforog az MZ.... :twisted: :D
Igazad van elütöttem ](*,) (egy 0- val többet), maga az általam készített elektronika (a trafó kivételével) valószínűleg bírná még ezt is.
Avatar
hell
bajnok
bajnok
Hozzászólások: 2153
Csatlakozott: 2008.06.28. 19:24
MZ-d típusa: ETZ 250 De Luxe
Tartózkodási hely: Nagymágocs

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: hell »

Atom cucc lehet ha 3-40000 kiforog az MZ.... :twisted: :D
Gyula-bá
versenyző
versenyző
Hozzászólások: 565
Csatlakozott: 2012.06.09. 12:50
MZ-d típusa: jawa634

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: Gyula-bá »

gesszti írta:Ejha.. elkészült a tuning gyújtásod? :mrgreen:
Ejnye-bejnye, ilyen feledékeny vagy? :D
Már rég elkészült, lásd: http://jawa.5mp.eu/web.php?a=jawa&o=MiAOPBfM37 , vagy a saját motorod. :mrgreen:
Gyula-bá
versenyző
versenyző
Hozzászólások: 565
Csatlakozott: 2012.06.09. 12:50
MZ-d típusa: jawa634

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: Gyula-bá »

zolee33 írta:hogyhogy csoda hogy aksi nélkül megy?Igaz hogy régen csak ts-em volt,de ezen is van töltés állás,a gyujtáskapcsolón,és amig a régi fesszab volt addig ugy jártam hogy -indít.-kulcs elfordít.-aksi lehuz.-és ment világítással.
Alapjáraton nem szokott annyit sem tölteni a dinamó/generátor (melyik van?), hogy a gyújtást táplálja.
".... ugy jártam hogy -indít.-kulcs elfordít.-aksi lehuz.-és ment ..." - Ha így használtad akkor még fognak meglepetések érni, az akku. gyújtású (Mz) rendszerek akku nélkül (-aksi lehuz.) komoly károkat tudnak szenvedni. Az akksit még "döglött" állapotban sem szabad kikötni a rendszerből.
Avatar
zolee33
biciklis
biciklis
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2013.05.12. 21:12
MZ-d típusa: Etz 150
Tartózkodási hely: cegléd

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: zolee33 »

Köszi.
Megfogadom.Veszek multimétert,de "tecko"-sat biztos nem.Inkább halasztok a blokkcserén,és veszek egy normálisat,mert akkor ezek szerint majdnem jo,ahogy most áll.A blokk még ketyeg egy darabig,csak kivannak a csapágyak+egy tul vékony pakolás miatt hozzáért a dugo a hengerfejhez és eléggé csörög szegény....meg pár "apróság".Csak amiből meg lehet csinálni azért most kapnék egy szép állapotu 250-es etz blokkot,de akkor most inkább ezt megcsinálom.

Amúgy,hogyhogy csoda hogy aksi nélkül megy?Igaz hogy régen csak ts-em volt,de ezen is van töltés állás,a gyujtáskapcsolón,és amig a régi fesszab volt addig ugy jártam hogy -indít.-kulcs elfordít.-aksi lehuz.-és ment világítással.Igaz.óránként egy izzókészlet bánta,ha világitással mentem.Az aksit ezért is huztam le mindig,mert ugrásszerüen,egy pillanatra borzaszto áramot csinált,és kiütött mindent.Ezért is cseréltem le.Javíthatatlan volt.
Avatar
gesszti
bajnok
bajnok
Hozzászólások: 1130
Csatlakozott: 2012.04.02. 08:45
MZ-d típusa: MZ TS 250 standard
Tartózkodási hely: Keszthely

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: gesszti »

Gyula-bá írta:pedig ezt kellene tenned, mérni az akku feszültséget nagyobb (3-40000) fordulaton
Ejha.. elkészült a tuning gyújtásod? :mrgreen:
Avatar
nagydivad
kis ETZ-s
kis ETZ-s
Hozzászólások: 191
Csatlakozott: 2011.04.23. 13:09
MZ-d típusa: ETZ 125/150.2, TS125
Tartózkodási hely: Tápiógyörgye

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: nagydivad »

Gyula-bá írta:egy olcsó műszer kevesebbe kerül (és biztos eredményt ad) mint egy fesz szab. csere.
teljesen egyetértek, a teszkóban és egyéb nagy helyeken nevetséges áron lehet kapni gagyi digitális műszereket (700 ft), amik ilyen célokra tökéletesen megfelelnek.
Gyula-bá
versenyző
versenyző
Hozzászólások: 565
Csatlakozott: 2012.06.09. 12:50
MZ-d típusa: jawa634

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: Gyula-bá »

zolee33 írta:Mert van(!) töltés,de ha leveszem az aksit,jár a motor
Ez valóban azt jelenti, hogy a a dinamó/generátor tölt, nagyon is jól, majdnem biztos, hogy a törő rendszer jó
".... viszont ha világitást rákapcsolom,leáll. ..." -tejesen normális, csoda, hogy világítás nélkül megy
".... Méregetni nem tudok mostanság ..." pedig ezt kellene tenned, mérni az akku feszültséget nagyobb (3-40000) fordulaton, egy olcsó műszer kevesebbe kerül (és biztos eredményt ad) mint egy fesz szab. csere.
- csak akkor szabad a rendszerhez nyúlni ha nagy fordulaton nincs töltés (7,2/14,4 V körül)
Patrik
nagy ETZ-s
nagy ETZ-s
Hozzászólások: 308
Csatlakozott: 2012.09.05. 19:24
MZ-d típusa: Mz Etz

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: Patrik »

Szia!
Én amikor megvettem az etz-m még a tompított is rá volt kötve és egy 3,2Ah aksival gond nélkül indult.
Persze nem sokáig használtam így,rendbe raktam a dolgokat,de szerintem egy helyzetjelzővel nem lesz gondod az indításnál.
VS461
Simsonos
Simsonos
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2013.05.02. 21:59
MZ-d típusa: MZ ETZ 251
Tartózkodási hely: Szolnok

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: VS461 »

Sziasztok!

Kicsit átalakítom a verdát, és kap egy bontott Honda VF750 S gyújtáskapcsolót, meg egy univerzális kormánykapcsolót. Mivel így nem tudom megoldani, hogy legyen külön kapcsolása a helyzetjelző lámpáknak (csak parkoló állásban, nyilván), a gyújtással össze fogom kötni. Okoz-e gondot, hogy világító helyzetjelzőkkel kell beindítanom a motort? Gondolom, egy jó állapotú akkunál, jól működő töltésnél nem lesz gond.

Köszi!
Avatar
zolee33
biciklis
biciklis
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2013.05.12. 21:12
MZ-d típusa: Etz 150
Tartózkodási hely: cegléd

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: zolee33 »

[quote="Perec"]Jól hangzik, de azért test is kell neki. Nekem a 3 madzagosnál a B+ és D+ van összekötve és nem megy a szabályzóra.


Én is erre gondoltam.
De ezen még "51"-nek van jelölve.Az a "b+"
Tehát az elképzelésem nem olyan rossz mint gondoltam? :D
Avatar
zolee33
biciklis
biciklis
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2013.05.12. 21:12
MZ-d típusa: Etz 150
Tartózkodási hely: cegléd

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: zolee33 »

zolee33 írta:sziasztok.

Kép


Őt hogyan kell bekötnöm?
Csak a df,és a 61.en lévő vezetéket kell erre bekötnöm? A d+ pedig direktben menne az aksihoz?
Bocs a hülye kérdésért,de ugye vettem feszültségszabályozót,gyárit.
Most már van is töltés,de nemigazán müködik rendesen,és uj aksi előtt kicserélném egy ilyen,vagy hasonló lada feszültségszabályozóra.
Ha most bekötném rendesen a jelenlegi feszültségszabályozót ,ahogy rajz szerint van,akkor az 51-re menne az aksi.de akkor ha leálitom leszivja az aksit.
Így most előbb előre megy az áram a kapcsolohoz,és csak onnan megy az 51-es csatira.
Esetleg ezért nem töltené az aksit?
Mert van(!) töltés,de ha leveszem az aksit,jár a motor,viszont ha világitást rákapcsolom,leáll.
Aksival van világitás,és megy is,de az aksi nemkap semmit,és lemerül.
Ezért gondoltam egy lada feszültégszabályozóra,azt mondják jó hozzá.
Méregetni nem tudok mostanság,és ismerősöm sincs,+most inkább blokkcsere lessz,és igy nemmarad rá hogy tul sokat költsek erre a részre.
Esetleg valaki tudna ebben segiteni?


Bocs az összevisszaságért.
Így esetleg ha érthető,tudnál segiteni ebben?
Csak ,hogy érdemes-e váltani egy "ilyen" feszültségszabályozóra,vagy sem,vagy ez már csak annak a hibája hogy nincs túl jó állapotban az aksi?
Avatar
Perec
nagy ETZ-s
nagy ETZ-s
Hozzászólások: 444
Csatlakozott: 2008.07.13. 21:36
MZ-d típusa: ETZ250
Tartózkodási hely: Oh.

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: Perec »

Jól hangzik, de azért test is kell neki. Nekem a 3 madzagosnál a B+ és D+ van összekötve és nem megy a szabályzóra.
zolee33 írta:sziasztok.

Kép


őt hogyan kell bekötnöm?csak a df,és a 61.en lévő vezetéket kell erre bekötnöm?
a d+ pedig direktben menne az aksihoz?
bocs a hülye kérdésért.de ugye vettem fesszabot,gyárit.mostmár van is töltés,de nemigazán mükszik rendesen,és uj aksi előtt kicserélném egy ilyen,vagy hasonlo lada fesszab'-ra.
Kép
Gyula-bá
versenyző
versenyző
Hozzászólások: 565
Csatlakozott: 2012.06.09. 12:50
MZ-d típusa: jawa634

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: Gyula-bá »

zolee33 írta:... valaki tudna ebben segiteni?
:twisted: Amíg a képen semmit sem lehet látni és össze-vissza szöveget írsz, amiből még az sem derül ki, hogy hol kezdődik a mondat addig [-X részemről nem!
Avatar
zolee33
biciklis
biciklis
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2013.05.12. 21:12
MZ-d típusa: Etz 150
Tartózkodási hely: cegléd

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: zolee33 »

sziasztok.

Kép


őt hogyan kell bekötnöm?csak a df,és a 61.en lévő vezetéket kell erre bekötnöm?
a d+ pedig direktben menne az aksihoz?
bocs a hülye kérdésért.de ugye vettem fesszabot,gyárit.mostmár van is töltés,de nemigazán mükszik rendesen,és uj aksi előtt kicserélném egy ilyen,vagy hasonlo lada fesszab'-ra.

ha most bekötném rendesen ,ahogy rajz szerint van,akkor az 51-re menne az aksi.de akkor ha leállitom leszivja az aksit.igy most előbb előre megy az áram a kapcsolohoz,és csak onnan megy az 51-es csatira.esetleg ezért nem töltené az aksit?mert van(!) töltés.ha leveszem az aksit,jár a motor,viszont ha világitást rákapcsolom,leáll.aksival van világitás,és ha megyek rendesen pirit is rendesen.de az aksi nemkap semmit,és lemerül.ezért gondoltam egy lada fesszab'ra.azt mondják jo hozzá.méregetni nem tudok mostanság,és ismerősöm sincs.+most inkább blokkcsere lessz,és igy nemmarad rá hogy tul sokat költsek erre a részre.
esetleg valaki tudna ebben segiteni?
Avatar
Nandor
nagy ETZ-s
nagy ETZ-s
Hozzászólások: 486
Csatlakozott: 2009.03.22. 16:40
MZ-d típusa: MZ ts 250/0.5
Tartózkodási hely: Komárom-Esztergom megye

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: Nandor »

nyemi írta: Váltakozó mágneses térbe helyezni, és a kollektor szeletek között feszültséget mérni oszcilloszkóppal. Vigyáz mert e mérés után újra kell polarizálni a forgó részt.
Amúgy minden dinamó szerelés után illik is , főleg forgórész cserénél, de egy hosszú állás után sem árt. \:D/
Remélem te megtetted a szerelések után. :?:
Üdv nyemi
Oszcilloszkópos mérésre nincs lehetőségem, a váltakozó mágneses tér létrehozása meg amúgy is magas nekem. Mindenesetre az újrapolarizálást meg szoktam csinálni.
Elgondolkodtató amit írsz, ha valóban ilyen problémás az idő múlásával a dinamó talán nem kellene erőltetnem.
Eleve hiba volt 6v-ost vennem, amúgy is Trophy-t akartam és volt is egy 12v-ra átalakított.
Ostobaság volt nem azt megvennem. ](*,)
Gyula-bá
versenyző
versenyző
Hozzászólások: 565
Csatlakozott: 2012.06.09. 12:50
MZ-d típusa: jawa634

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: Gyula-bá »

nyemi írta: Na ne sértődj meg, de innen látszik hogy te egy túl gyakorlatias ember vagy.
Eszem ágában sincs megsértődni, tényleg gyakorlatias vagyok, hogy "túl" vagy "innen" :D az más kérdés.
nyemi írta:De elárulom neked, hogy soha nem a mérés az első a teendők között.
Hanem az elmélet.
Idáig tökéletesen egyet értünk, sőt még a következő lépésben "A problémák felvázolása ..." is a különbség köztünk mindössze annyi, hogy én, gyakorlatias ember lévén, tudom, hogy a "problémák" megoldására nincs lehetőségem (ebben az esetben fékpad nem áll rendelkezésre) tehát "feladom" mivel mint írtam már számomra ez nem lehet cél "... hogy rosszabb nem lesz mint fix előgyújtással." :D
"Ezzel le is zártam gyújtásom bemutatását, mert úgy látom, hogy itt meg előzte a korát.
Aki meg vaskalapos és maradi, az ő baja."- csak nem sértődtél meg? Tudhattad, hogy a "vaskalaposok" nem képesek felemelkedni a zsenik szintjére. :D
Avatar
nyemi
Simsonos
Simsonos
Hozzászólások: 122
Csatlakozott: 2009.08.20. 16:45
MZ-d típusa: simson
Tartózkodási hely: Csabacsűd

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: nyemi »

gesszti írta:Nyemi, szabályozgathatod a forgórészt, de legtöbb főtengely nagyobbat üt, mint ami hiba egy rendes forgórész kollektorán van. Mértem már olyan dinamót, ahol a forgórész ~3-4 tizedet kóválygott. 90W-ot még le tudta adni 7 V környékén.
Persze elhiszem, de akkor ott 100%-osak voltak a szénkefék és a rúgóik.
Ez aztán változni fog az idő múlásával , és rohamosan csökken majd a teljesítménye dinamónak.
Mondjuk én is gondolkoztam (annak idején) egy olyan szerkezeten, ami a motoron levő forgórész kollektor leszabályzását teszi lehetővé.
De hogy motor már nincs hozzá, ezért abbamaradt.
Amúgy az a 3-4 tized elég sok,(mondjuk ez fordulat függő is hogy mi sok vagy kevés) ott főtengely csapágyazással is baj van, szerintem.
Vagy netán szét volt verve a főtengely vége, mert ilyennel én is találkoztam (az emberi barbárság, határtalan). :D
Soha nem találkoztam olyan motorral, amit nem kedveltem.:)
You Tube oldalam:http://www.youtube.com/user/ignitionyemi
MSD Plazma DC CDI gyújtásé a Jövő.
Avatar
gesszti
bajnok
bajnok
Hozzászólások: 1130
Csatlakozott: 2012.04.02. 08:45
MZ-d típusa: MZ TS 250 standard
Tartózkodási hely: Keszthely

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: gesszti »

Nyemi, szabályozgathatod a forgórészt, de legtöbb főtengely nagyobbat üt, mint ami hiba egy rendes forgórész kollektorán van. Mértem már olyan dinamót, ahol a forgórész ~3-4 tizedet kóválygott. 90W-ot még le tudta adni 7 V környékén.
Avatar
nyemi
Simsonos
Simsonos
Hozzászólások: 122
Csatlakozott: 2009.08.20. 16:45
MZ-d típusa: simson
Tartózkodási hely: Csabacsűd

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: nyemi »

Nandor írta:
gesszti írta: Szerezz egy diódát a visszáramkapcsoló kiváltására, és jó lesz az a rendszer. Az a gyenge pontja a 6V-nak.
Igen azt már a segítségeddel egyszer próbáltam, jó is volt egy darabig aztán a dióda valamiért behalt.
Hétvégén újra megpróbálom.köszi.
Szia Nandor
Mondanák én is pár szót a dinamós rendszer gyenge pontjáról.
Ez a forgórész kollektora.
Először is le kell szabályoztatni egy jó esztergályossal. de úgy hogy egy segédtengelyt kell csinálni
és úgy fogni a tokmányba. Mert egy picit se szabad dobnia , mert nagy fordulaton eltávolodnak a szénkefék , és akkor elveszik a áram.
Ezután a kollektor szeletek közül ki kell kaparni a szigetelést ahol a szénkefe fút, és a szénkeféket is be kell csiszolni a kollektor ívének megfelelően.
A szénkefékbe menő vezetékek állapotát(ohm mérő, legkisebb ellenállás) és a rúgóikat, összehasonlítással ellenőrizd le, a szénkefe hosszúságáról már nem is beszélve.
A legerősebb nem kilágyult gyári rúgó a legjobb.
De persze ez mit sem ér ha menetzárlatos a forgórész, ezért a diagnosztikai vizsgálatukkal kellene kezdeni.
Váltakozó mágneses térbe helyezni, és akollektor szeletek között feszültséget mérni oszcilloszkóppal. Vigyáz mert e mérés után újra kell polarizálni a forgó részt.
Amúgy minden dinamó szerelés után illik is , főleg forgórész cserénél, de egy hosszú állás után sem árt. \:D/
Remélem te megtetted a szerelések után. :?:


Üdv nyemi
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára nyemi 2013.05.25. 07:41-kor.
Soha nem találkoztam olyan motorral, amit nem kedveltem.:)
You Tube oldalam:http://www.youtube.com/user/ignitionyemi
MSD Plazma DC CDI gyújtásé a Jövő.
Avatar
Nandor
nagy ETZ-s
nagy ETZ-s
Hozzászólások: 486
Csatlakozott: 2009.03.22. 16:40
MZ-d típusa: MZ ts 250/0.5
Tartózkodási hely: Komárom-Esztergom megye

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: Nandor »

gesszti írta: Szerezz egy diódát a visszáramkapcsoló kiváltására, és jó lesz az a rendszer. Az a gyenge pontja a 6V-nak.
Igen azt már a segítségeddel egyszer próbáltam, jó is volt egy darabig aztán a dióda valamiért behalt.
Hétvégén újra megpróbálom.köszi.
Avatar
nyemi
Simsonos
Simsonos
Hozzászólások: 122
Csatlakozott: 2009.08.20. 16:45
MZ-d típusa: simson
Tartózkodási hely: Csabacsűd

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: nyemi »

Gyula-bá írta:nyemi - nek:
Úgy látom félre értettél, Az előbbi h.sz.-ben nem kérdeztem, hogy "Minek alapján állapíttatott meg az előgyújtás görbe?" - azt nem is kellett volna magyaráznod, értem, bizonyos megfontolásokat figyelembe véve de "hasra ütésre" (mérés nincs mögötte).
"Kérlek te is fejts ki , mivel nem értesz egyet, mi hogyan gondolsz, miben tévedek netán.
Mert most amit te csinálsz, nem egy korrekt vita partnerre vall.
Előre is Köszönöm" - nem fejtettem ki semmit és nem is volt/van szándékomban, nem is vitattam semmit (tehát nem vagyok sem korrekt sem inkorrekt "vita partner") , mindössze annyit mondtam, hogy számomra a téma nem megy túl az érdeklődés szintjén mert nincs lehetőségem a gyújtási görbét fékpadon felvenni, sejtem, hogy neked sincs.
Na ne sértődj meg, de innen látszik hogy te egy túl gyakorlatias ember vagy.
(mondjuk ez így elsőre ,nem is sértő ha belegondolunk) :D
De elárulom neked, hogy soha nem a mérés az első a teendők között.
Hanem az elmélet. A problémák felvázolása és a mások által a témában elért eredmények felkutatása.
Mutatok én olyan videót, ahol ott a Dinó, ott a előgyújtás-vezérlő, de aki állítja halvány lila gőze sincs mit csinál.
És az előbb, amit leírtam, nem a kisujjamból szoptam ki elhiheted.("hanem a hasamra ütöttem" ,szerinted ),"persze"=; . Hidd azt, nem érdekel, én tudom amit tudok, ezt gyakorlatban magamnak már bebizonyítottam, és helyes az elméletem. Persze Dinóm, meg változtatható égésterű motorom, nincs itthon (ez azért teljesen nem igaz ,de már hagyjuk :-# ). De van szemem és internetem, ahol mások tapasztalatait meg tudom találni és eltudom olvasni.
Ezzel le is zártam gyújtásom bemutatását, mert úgy látom, hogy itt meg előzte a korát.
Aki meg vaskalapos és maradi, az ő baja.

Üdv nyemi.
Soha nem találkoztam olyan motorral, amit nem kedveltem.:)
You Tube oldalam:http://www.youtube.com/user/ignitionyemi
MSD Plazma DC CDI gyújtásé a Jövő.
Avatar
gesszti
bajnok
bajnok
Hozzászólások: 1130
Csatlakozott: 2012.04.02. 08:45
MZ-d típusa: MZ TS 250 standard
Tartózkodási hely: Keszthely

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: gesszti »

Nandor írta:Köszönöm mindenkinek a 6v->12v témában adott infókat.
Ha jól számolom egy ilyen átalakítás mindennel együtt, mindkét esetben /ETZ Yamaha/ kb 40eft.
Ez elég sok pénz ahhoz, átrágjam a dolgot, és talán még egyszer utoljára megpróbálkozzak a dinamós rendszer javításával.
Szerezz egy diódát a visszáramkapcsoló kiváltására, és jó lesz az a rendszer. Az a gyenge pontja a 6V-nak.
Gyula-bá
versenyző
versenyző
Hozzászólások: 565
Csatlakozott: 2012.06.09. 12:50
MZ-d típusa: jawa634

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: Gyula-bá »

nyemi - nek:
Úgy látom félre értettél, Az előbbi h.sz.-ben nem kérdeztem, hogy "Minek alapján állapíttatott meg az előgyújtás görbe?" - azt nem is kellett volna magyaráznod, értem, bizonyos megfontolásokat figyelembe véve de "hasra ütésre" (mérés nincs mögötte).
"Kérlek te is fejts ki , mivel nem értesz egyet, mi hogyan gondolsz, miben tévedek netán.
Mert most amit te csinálsz, nem egy korrekt vita partnerre vall.
Előre is Köszönöm" - nem fejtettem ki semmit és nem is volt/van szándékomban, nem is vitattam semmit (tehát nem vagyok sem korrekt sem inkorrekt "vita partner") , mindössze annyit mondtam, hogy számomra a téma nem megy túl az érdeklődés szintjén mert nincs lehetőségem a gyújtási görbét fékpadon felvenni, sejtem, hogy neked sincs.
Avatar
Nandor
nagy ETZ-s
nagy ETZ-s
Hozzászólások: 486
Csatlakozott: 2009.03.22. 16:40
MZ-d típusa: MZ ts 250/0.5
Tartózkodási hely: Komárom-Esztergom megye

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: Nandor »

Köszönöm mindenkinek a 6v->12v témában adott infókat.
Ha jól számolom egy ilyen átalakítás mindennel együtt, mindkét esetben /ETZ Yamaha/ kb 40eft.
Ez elég sok pénz ahhoz, átrágjam a dolgot, és talán még egyszer utoljára megpróbálkozzak a dinamós rendszer javításával.
Avatar
nyemi
Simsonos
Simsonos
Hozzászólások: 122
Csatlakozott: 2009.08.20. 16:45
MZ-d típusa: simson
Tartózkodási hely: Csabacsűd

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: nyemi »

Gyula-bá írta:
nyemi írta: Gyula-bá írta:

Egy közel ideális görbe, szerintem, csak fékpadi mérésekkel, típus függően hozható létre.


Az biztos hogy sokat segítene, de szerintem nélküle is megoldható a dolog.
Igaz, megoldható, mint ahogy a lotto ötös is "megoldható", csak az a baj, hogy majdnem nulla a valószínűsége annak, hogy legalább közelítsen az ideális állapothoz.
Az számomra nem kecsegtető cél, "... hogy rosszabb nem lesz mint fix előgyújtással."

Már Bocs, de kicsit nem értelek. #-o
Előbb ezt kérdezted:
Gyula-bá írta: Minek alapján állapíttatott meg az előgyújtás görbe?
Én leírom, hogy mi alapján néz ki úgy ahogy kinéz.
Erre te jössz a "lotto ötös is "megoldható"," írással. :-k, és evvel sárba tiprod az én érveimet.

Kérlek te is fejts ki , mivel nem értesz egyet, mi hogyan gondolsz, miben tévedek netán.
Mert most amit te csinálsz, nem egy korrekt vita partnerre vall.
Előre is Köszönöm
Soha nem találkoztam olyan motorral, amit nem kedveltem.:)
You Tube oldalam:http://www.youtube.com/user/ignitionyemi
MSD Plazma DC CDI gyújtásé a Jövő.
Gyula-bá
versenyző
versenyző
Hozzászólások: 565
Csatlakozott: 2012.06.09. 12:50
MZ-d típusa: jawa634

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: Gyula-bá »

nyemi írta: Gyula-bá írta:

Egy közel ideális görbe, szerintem, csak fékpadi mérésekkel, típus függően hozható létre.


Az biztos hogy sokat segítene, de szerintem nélküle is megoldható a dolog.
Igaz, megoldható, mint ahogy a lotto ötös is "megoldható", csak az a baj, hogy majdnem nulla a valószínűsége annak, hogy legalább közelítsen az ideális állapothoz.
Az számomra nem kecsegtető cél, "... hogy rosszabb nem lesz mint fix előgyújtással."
Avatar
nyemi
Simsonos
Simsonos
Hozzászólások: 122
Csatlakozott: 2009.08.20. 16:45
MZ-d típusa: simson
Tartózkodási hely: Csabacsűd

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: nyemi »

Gyula-bá írta: Igen, kíváncsi vagyok, első sorban arra, hogy milyen típusú motorhoz készült, mert a szoci, széria, típusok között én nem ismerek 16.000-et forgót? Tudom a PIC-et tetszőlegesen át lehet programozni.Minek alapján állapíttatott meg az előgyújtás görbe?

Ez a görbe kimondottan erre a kis köbcentis motorra készült kísérleti jelleggel. Aminek az alapjárati fordulata 1800-2000 körüli, és ezért látni a is a előgyújtás görbén, hogy 2500-as fordulatig van az alap előgyújtás. Itt vissza van véve , hogy feleslegesen ne ugráljon a motor. :smt026
Ezután következik a részterhelési szakasz ami két részre van bontva , primer majd szekunder görbére. A primer szakaszon soha nem használjuk a motort folyamatos üzembe, úgy is mondhatnám ez a gyorsító rész. A szekundert, meg motoros hasonlattal élve a visszakapcsolásos gyorsításhoz való görbe, az utána következő egyenes meg a folyamatos üzemre való.
Az egyenes után levő előgyújtás csökkentés meg a túlfogadáskor létrejövő detonációs égést hivatott megakadályozni.
Kép
Amúgy ennek a kis motornak gyárilag 26°-os fix előgyújtást adnak.
Így nagy vonalakban ezek a szempontok szerint készült a görbe,
és megfelelő adatok birtokában bármely motorra kikalkulálható.
Azt bátran kijelenthetem, hogy rosszabb nem lesz mint fix előgyújtással. :wink:

Gyula-bá írta:
Egy közel ideális görbe, szerintem, csak fékpadi mérésekkel, típus függően hozható létre.
Az biztos hogy sokat segítene, de szerintem nélküle is megoldható a dolog.

Gyula-bá írta: Ez az oka annak, hogy csak érdekel de nem hoz lázba a téma.
Addig én is így voltam vele, míg a gyakorlati kísérletezésig, nem jutottam.

Üdv nyemi.
Soha nem találkoztam olyan motorral, amit nem kedveltem.:)
You Tube oldalam:http://www.youtube.com/user/ignitionyemi
MSD Plazma DC CDI gyújtásé a Jövő.
Avatar
kiszsebi
Zsebi San (kőműves)
Zsebi San (kőműves)
Hozzászólások: 2804
Csatlakozott: 2009.10.07. 09:04
MZ-d típusa: ETZ150,250 4x,250/1
Tartózkodási hely: Százhalombatta

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: kiszsebi »

kudlaty2007 írta:What is: (5:38)
http://www.youtube.com/watch?v=o5nt3mSt ... e=youtu.be

?

It is an electronic ignition system, controlled by contact breaker.
Jawa pali na JEDEN gar.
MZ PALI na jeden gar.
Avatar
kudlaty2007
Simsonos
Simsonos
Hozzászólások: 87
Csatlakozott: 2012.12.25. 01:33
MZ-d típusa: MZ ETZ 250 83'
Tartózkodási hely: Poland - Kraków - Rymanów Zdrój

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: kudlaty2007 »

http://www.bikepics.com/pictures/2441505/
http://www.bikepics.com/pictures/2448787/
https://www.youtube.com/user/kudlaty2007

I use google translator: Polish - Hungarian

Lengyel, Magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát. Polak, Węgier, dwa bratanki i do szabli i do szklanki
Avatar
tiger1342
nagy ETZ-s
nagy ETZ-s
Hozzászólások: 453
Csatlakozott: 2007.07.18. 17:16
MZ-d típusa: MZ TS250/1
Tartózkodási hely: Budapest XIII. ker.
Kapcsolat:

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: tiger1342 »

Perec írta:Lassan összeszedjük:
-összes izzó, visszajelző izzó
-kürt
-indexrelé
-H4 lámpafoncsor
- (teljes) vezetékezés
-diódasor
-fesszab
ez már alakul, még tennék hozzá:
-gyújtótrafó
-akkumulátor
-késes biztosítéktábla

30 befedi szerintem, de érdemes ezt a robogó cuccot is megkérdezni, az valószínű tartalmaz
egy jeladós elektronikus gyújtást is, kérés hány wattos a generátora.


Azért ha megvan 4 forgórész, 4 állórész és 4 szabályzó akkor már valakinek meg kellene tudnia csinálni. Sokak használják még a üzembiztosan 6V-os rendszereket, de azért sosem lesz annyira igénytelen egy 12V-os.
Nekem Yamakka gyújtás van bent, pont azért, mert olcsóbb, mint 250 € és nem kell blokkot faragni hozzá, jeladós a gyújtása, és egyszerű, boltban kapható alkatrészekből épül fel. Teljesítménye 60W körül van, működik akku nélkül is, de akkor nincs index, stb. A komplett cucc változó, de 20 körül már kapni, kell továbbá alu közdarab, meg egy kúp toldó is, ezt jellemzően döglött forgórészből lehet a legegyszerűbben legyártani. Amióta benn van a motorban, még nem volt gyújtás gondom, bár még csak 2-3000 km-t mentem vele.
Ilyen motorba szerelve:

KépKépKépKép
TS powa!
Kép
Avatar
zsakfos
A révész
A révész
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2007.09.01. 08:11
MZ-d típusa: Mz Ts 250/1
Tartózkodási hely: Siófok

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: zsakfos »

Biztositéktábla és a teljes vezetékelés nem szükséges.
Inkább az ajánlott kategória,de nem szükséges.
A régiekkel is megoldható.
Ts 250/1 a fekete villám!Na jó a villám egy kicsit túlzás!De én igy is szeretem.
Avatar
zsakfos
A révész
A révész
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2007.09.01. 08:11
MZ-d típusa: Mz Ts 250/1
Tartózkodási hely: Siófok

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: zsakfos »

Nandor írta:
zsakfos írta: De megoldható,ha az Etz generátorra gondoltad ezt a kijelentésedet.
Igen arra gondoltam, de nekem 4-sebességes ts-m van. Nem lenne útban neki a szimeringház?
Nem.Bár nekem ugye köztudottan /1 van,ahol nincs szimeringház,viszont azt biztosan tudom hogy a 250-es Trophy-nál megoldott a dolog,így nálad sem lehet gond.
A titka hogy egy közdarab gyűrűt kell csinálni nem tele közdarabot.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára zsakfos 2013.05.23. 22:24-kor.
Ts 250/1 a fekete villám!Na jó a villám egy kicsit túlzás!De én igy is szeretem.
Avatar
Perec
nagy ETZ-s
nagy ETZ-s
Hozzászólások: 444
Csatlakozott: 2008.07.13. 21:36
MZ-d típusa: ETZ250
Tartózkodási hely: Oh.

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: Perec »

Lassan összeszedjük:
-összes izzó, visszajelző izzó
-kürt
-indexrelé
-H4 lámpafoncsor
- (teljes) vezetékezés
-diódasor
-fesszab
ez már alakul, még tennék hozzá:
-gyújtótrafó
-akkumulátor
-késes biztosítéktábla

30 befedi szerintem, de érdemes ezt a robogó cuccot is megkérdezni, az valószínű tartalmaz
egy jeladós elektronikus gyújtást is, kérés hány wattos a generátora.


Azért ha megvan 4 forgórész, 4 állórész és 4 szabályzó akkor már valakinek meg kellene tudnia csinálni. Sokak használják még a üzembiztosan 6V-os rendszereket, de azért sosem lesz annyira igénytelen egy 12V-os.
Kép
Avatar
Nandor
nagy ETZ-s
nagy ETZ-s
Hozzászólások: 486
Csatlakozott: 2009.03.22. 16:40
MZ-d típusa: MZ ts 250/0.5
Tartózkodási hely: Komárom-Esztergom megye

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: Nandor »

MrDok írta: DE én továbbra is azt javaslom, hogy tedd rendbe a vezetékezést, jó lesz az.
Már mindent próbáltam, van 4 dinamóm, 4 szabályzóm, a vezetékek jók a csatlakozók újak de sehogy se jó. :( Az a baj, hogy itt a környéken senkit sem tudok aki meg tudná csinálni a 6v-os rendszert.
Avatar
MrDok
bajnok
bajnok
Hozzászólások: 2325
Csatlakozott: 2010.04.03. 23:39
MZ-d típusa: ETZ 250
Tartózkodási hely: Hőgyész
Kapcsolat:

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: MrDok »

Nandor írta:
Igen arra gondoltam, de nekem 4-sebességes ts-m van. Nem lenne útban neki a szimeringház?
Ne feledd szinte a teljes vezetékezést, diódasort, fesszabot sem a sorból.
Ha nem ír olyan aki már csinált ilyent, akkor fel kell próbálni egy forgórészt a főtengelyre. Ha az elfér, és a deknit is vissza tudod tenni , akkor megoldható.
DE én továbbra is azt javaslom, hogy tedd rendbe a vezetékezést, jó lesz az.
Aki nem ért az MZ szereléshez, az inkább csináljon olyan dolgot helyette amihez ért!
Ha mégis meg akarja tanulni, akkor kezdje evvel: Szervizfilm
Idom és szerszámok
Avatar
Nandor
nagy ETZ-s
nagy ETZ-s
Hozzászólások: 486
Csatlakozott: 2009.03.22. 16:40
MZ-d típusa: MZ ts 250/0.5
Tartózkodási hely: Komárom-Esztergom megye

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: Nandor »

zsakfos írta: De megoldható,ha az Etz generátorra gondoltad ezt a kijelentésedet.
Igen arra gondoltam, de nekem 4-sebességes ts-m van. Nem lenne útban neki a szimeringház?
Avatar
zsakfos
A révész
A révész
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2007.09.01. 08:11
MZ-d típusa: Mz Ts 250/1
Tartózkodási hely: Siófok

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: zsakfos »

Nandor írta:
Nandor írta:Tudja valaki mekkora költség 12v-osra alakítani egy ts250-t. Már nagyon elegem van ebből a 6v-os trágyából, most mát csak egyszerűen motorozni akarok nem azt figyelni, hogy mikor szűnik meg a töltés.
Most jöttem rá, hogy valószínűleg a szimering háztól nem lehetne rá tenni. :(
De megoldható,ha az Etz generátorra gondoltad ezt a kijelentésedet.
Ts 250/1 a fekete villám!Na jó a villám egy kicsit túlzás!De én igy is szeretem.
Avatar
zsakfos
A révész
A révész
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2007.09.01. 08:11
MZ-d típusa: Mz Ts 250/1
Tartózkodási hely: Siófok

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: zsakfos »

Nandor írta:Tudja valaki mekkora költség 12v-osra alakítani egy ts250-t. Már nagyon elegem van ebből a 6v-os trágyából, most mát csak egyszerűen motorozni akarok nem azt figyelni, hogy mikor szűnik meg a töltés.
3 féle megoldást ismerek én,de ez nem jelenti azt hogy nincs több,de ezek többnyire kipróbált életképes dolgok.
1-Etz generátor beépités,erről van talán a legtöbb info,ez gépmunkával és blokk szétszedéssel jár,bár kissé gány munkával nem feltétel a széthúzása a blokknak,viszont generátor távtartót mindenképp esztergáltatni kell,elsősorban aluból.
Ennek költsége attól függ mennyiért kapsz generátort komplettan és a közdarab bekerülési költsége(ha van ismeretség gépműhelyben akkor ez nem számit ugyebár :D )
2-Yamaha robogó generátor beépités,eről nekem kevés az infóm,de az biztos hogy gépmunka itt is van viszont ha jól láttam az eddigi képeket erről,sokkal kevesebb talán a gépmunka.Nyakas többet tudna erről,keresd fel priviben.
3-a legegyszerűbb viszont a legdrágább megoldás a powerdynamo:https://www.powerdynamo.de/shop/show_pr ... 7avp3rcb04
Ennél a megoldásnál viszont nincs blokkfaragás,közdarab készités,csak felkell cuppantani a régi dinamó helyére.Ja és tartalmazza ha jól látom a komplett gyújtást is trafóstul,feszabályzóstul mindenestül.
Viszont piszok drága.250 euro

Ez volt csak a generátor rész.
Ezenkivűl természetesen az összes izzót ki kell cserélni,a kürtöt,indexrelét na és a lámpafoncsort is érdemes akkor már H4-esre cserélni.

Ezeket te tudod kiszámolni hogy miket mennyiérttudsz beszerezni,illetve a munkadijakat is te tudod csak hogy milyen lehetőségeid vannak.
Ts 250/1 a fekete villám!Na jó a villám egy kicsit túlzás!De én igy is szeretem.
Avatar
Nandor
nagy ETZ-s
nagy ETZ-s
Hozzászólások: 486
Csatlakozott: 2009.03.22. 16:40
MZ-d típusa: MZ ts 250/0.5
Tartózkodási hely: Komárom-Esztergom megye

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: Nandor »

Nandor írta:Tudja valaki mekkora költség 12v-osra alakítani egy ts250-t. Már nagyon elegem van ebből a 6v-os trágyából, most mát csak egyszerűen motorozni akarok nem azt figyelni, hogy mikor szűnik meg a töltés.
Most jöttem rá, hogy valószínűleg a szimering háztól nem lehetne rá tenni. :(
Avatar
sunbim
operatőr
operatőr
Hozzászólások: 3067
Csatlakozott: 2008.12.01. 23:25
MZ-d típusa: ETZ250e Deluxe
Tartózkodási hely: Dunavarsány

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: sunbim »

MrDok írta: Ha már előhoztad, én is véleményezem.
Szerintem a két cucc között annyi a hasonlóság, hogy elektronikai és hogy téglalap alakú a nyák............
:-$ :smt023 :smt045
,,Az út a fontos, nem az út vége. Aki túl gyorsan utazik, az elszalaszthat mindent, amiért útra kelt."
CselliStunt
rolleres
rolleres
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2013.05.06. 09:03
MZ-d típusa: MZ ETZ 150

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: CselliStunt »

bobika68 írta:
CselliStunt írta:Sziasztok!
Az lenne a problémám, hogy a 150-es ETZ-m nem ad szikrát. Kicseréltem a fesszabályzót, az egyenirányítót, a trafót, a gyújtókábelt, a gyertyapipát, a gyertyát, a kondenzátort, és még mindig nem ad szikrát. Az akksi jó. A biztosíték lehet a baja?
Üdv.
Ami lényeges, (megszakító) azt pont kihagytad.. ha már ennyi alkatrészt megvettél. Feltéve, ha nem elektronikus gyújtásod van rajt.
Érintkezési hiba lesz, nagy eséllyel..
Csáó,
Azokat sem vettem meg, voltak itthon :) De köszi a tippet, megpróbálom :)
Gyula-bá
versenyző
versenyző
Hozzászólások: 565
Csatlakozott: 2012.06.09. 12:50
MZ-d típusa: jawa634

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: Gyula-bá »

nyemi írta: ... gondolom érdekel benneteket a kapcsolás ...
Igen, kíváncsi vagyok, első sorban arra, hogy milyen típusú motorhoz készült, mert a szoci, széria, típusok között én nem ismerek 16.000-et forgót? Tudom a PIC-et tetszőlegesen át lehet programozni.
Minek alapján állapíttatott meg az előgyújtás görbe? Egy közel ideális görbe, szerintem, csak fékpadi mérésekkel, típus függően hozható létre. Ez az oka annak, hogy csak érdekel de nem hoz lázba a téma.
Avatar
Nandor
nagy ETZ-s
nagy ETZ-s
Hozzászólások: 486
Csatlakozott: 2009.03.22. 16:40
MZ-d típusa: MZ ts 250/0.5
Tartózkodási hely: Komárom-Esztergom megye

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: Nandor »

Tudja valaki mekkora költség 12v-osra alakítani egy ts250-t. Már nagyon elegem van ebből a 6v-os trágyából, most mát csak egyszerűen motorozni akarok nem azt figyelni, hogy mikor szűnik meg a töltés.
Avatar
KILL3R etz
bajnok
bajnok
Hozzászólások: 3884
Csatlakozott: 2007.12.10. 21:07
MZ-d típusa: ETZ 250
Tartózkodási hely: Dunaharaszti

Re: Elektronika

Hozzászólás Szerző: KILL3R etz »

Nekem aztán nem kéne... :wink:
"...köd előttünk köd utánunk amíg élünk meg sem állunk,
köd előttünk,köd utánunk két keréken az utakon járunk...
"
Válasz küldése

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Amazon [Bot] valamint 83 vendég